pspstarosiedle@wp.pl

Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają. Heraklit z Efezu


                       
Projekty współrealizowane z EFS

Partnerzy


www.gminagubin.pl

www.efs.gov.plAktualności rok szkolny 2016/17
Zakończenie roku szkolnego
VIII Bieg Papieski i 70 lecie Naszej Szkoły


Podziękowanie – p.Dyrektor, Rada Pedagogiczna oraz wszyscy uczniowie dziękują p.Krzysztofowi Pawłowskiemu i p.Danielowi Pawłowskiemu za skręcenie nowych szafek w klasie nr4 - 29 maja 2017r. Dziękujemy za okazaną bezinteresowną pomoc.
Dzień Mamy w naszej szkole -26.maja 2017r - „Kochana Mamo, gdy będę duży, to Ci przywiozę małpeczkę z podróży, z długim ogonkiem, to zwinne zwierze, będzie za Ciebie zmywać talerze”. Naszym Kochanym Mamom wszyscy uczniowie przygotowali wiersze, piosenki, tańce, jak również wesoły skecz i kabaret. Z okazji Dnia Mamy wszystkiego najlepszego dla wszystkich MAM.
Na Majowym Świecie Kultury w Szkole w Czarnowicach – Jak co roku w Zespole Szkół w Czarnowicach zorganizowane zostały Gminne Majowe Spotkania z Kulturą. Z naszej szkoły uczniowie również zaprezentowali swoje zdolności. Super! Gratulujemy!
Konkurs miejsko – gminny – Najlepszy matematyk klas IV, V, VI – w czerwcu w Gubińskiej Szkole nr.2 odbył się konkurs matematyczny – naszą szkołę reprezentowali: z klasy IV – Michał Czarnota – III miejsce, Emilia Kocioruba, z klasy V – Damian Durka – I miejsce, z klasy VI – Michał Pakos – III miejsce. Gratulujemy!!!
1-3 Maja – Święta Narodowe
Konkurs Pierwszej Pomocy wiedzieć jak pomóc to największa nagroda. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali Ewelina Kosmala i Michał Pakos. Tylko jeden punkt stracony i II miejsce w konkursie miejsko – gminnym w Gubinie. Gratulujemy!!!! Do konkursu przygotowywała p.Anna Sieczkowska
Konkurs wiedzy o PCK – uczniowie klasy VI wzięli udział w szkolnym etapie konkursu wiedzy o PCK. Po zaciętej rywalizacji do etapu miejsko – gminnego zakwalifikowali się Batuhan Rudnicki i Ewelina Kosmala. Ewelina Kosmala z II miejscem pojechała na etap wojewódzki do Zielonej Góry. Gratulujemy!!!! Do konkursu przygotowywała p.Anna Sieczkowska
Wycieczka w góry - w kwietniu odbyła się dwudniowa wycieczka do kotliny jeleniogórskiej. Uczniów naszej szkoły i szkoły w Bieżycach zabrały Panie: Ela Mulerowicz, Ania Pruchniewicz i Marta Tomczyk. Podczas wyjazdu – często w zimowej aurze – a już przecież wiosna – mogliśmy zwiedzić Zamek Książ wraz z Palmiarnią, Kopalnie Węgla w Nowej Rudzie, zdobyliśmy Zamek Chojnik, podziwialiśmy Świątynię Wang, a na zakończenie bawiliśmy się w Western City. Dziękujemy za super przygodę.


Dzień Wiosny – Nasza Ruda Marzanna – tańczy jak szalona - przegoniła zimę – tradycji stało się zadość. Mamy już wiosnę i jesteśmy bardzo szczęśliwi.
Kiermasz Świąteczny – przedszkolaki razem z Panią Edytą Hołownia przygotowali świąteczny kiermasz – były tam różne cudności – jajka, palmy i zajączki. Każdy znalazł coś dla siebie.
Rekolekcje Wielkopostne
Zerówka i klasa II w Gębicach
Szkolny etap konkursu recytatorskiego 28 lutego p. Edyta Hołownia zorganizowała szkolny etap szkolny konkursu recytatorskiego. W konkursie zaprezentowały się dzieci ze wszystkich oddziałów. Komisja wyłoniła najlepszych do kolejnego etapu.
Poczta Walentynkowa 14 lutego w naszej szkole, szkolny listonosz przynosi same miłe listy :)
Zabawa karnawałowa – 27 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Piękne i zabawne przebrania oraz dobra zabawa to motto naszego balu. Fajnie, że możemy się wspólnie pobawić, potańczyć i w tej radosnej atmosferze zakończyć I semestr nauki.
SKO – działa prężnie - Już od wielu lat nasza szkoła należy do SKO. Na zdjęciach spotkanie dzieci z pracownikami banku PKO SA w Gubinie. Opiekunami SKO w naszej szkole są Danuta i Grzegorz Sieczkowscy.
Wspomnienie z października – Turniej Tymbarka -To już kolejna edycja turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” ( etap powiatowy) pod patronatem PZPN w której uczniowie młodszych klas biorą udział. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Paweł Kotlarski, Oskar Perdoch, Nikola Nowak, Miłosz Dankowski,Jakub Krowicki, Marcin Jaworski i Bartek Jaworski . Trenerzy Grzegorz i Konrad Sieczkowscy. Dziękujemy klubowi sportowemu Rywal ze Stargardu Gubińskiego za wypożyczenie strojów sportowych.
Konkurs recytatorski w Lubsku – Ewelina Kosmala, Wiktoria Laskowska, Liwia i Dawid Stipik reprezentowali naszą szkołę w konkursie recytatorskim organizowanym przez Nadleśnictwo Lubsko. Brawo!!!! Gratulujemy Wiktorii, która zdobyła wyróżnienie.
Maluchy w Teatrze - W styczniu pojechaliśmy na przedstawienie teatralne pod tytułem ,,Lokomotywa" do Domu Kultury w Lubsku.Zabawy integracyjne Warto podać sobie przyjazną dłoń – Dzieci z naszej zeróweczki zaprzyjaźniły się z dziećmi ze szkoły specjalnej z Gubina. Zorganizowano dwa spotkania na których dzieci miały okazję do wspólnej zabawy i poznania się. Była to zabawa andrzejkowa w naszej szkole oraz zabawa karnawałowa w Gubinie. Wychowawcy grup to p.Iwona Sykała, p.Elżbieta Tomczak ze szkoły specjalnej oraz p. Danuta Sieczkowska ze Starosiedla.
Uwaga zima – Pamiętaj!
  1. Ubieraj się stosownie do pogody na tzw cebulę – przegrzanie też może zaszkodzić.

  2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg.

  3. Rzucając się śnieżkami, nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staraj się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucaj śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.

  4. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy.

  5. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętaj o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR (www.gopr.pl/index.php?action=dekalog).

  6. Nie doczepiaj sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

  7. Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegaj przez ulicę. Nie przechodź w miejscach niedozwolonych. Pamiętaj też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowe.

  8. Widząc zwisające z dachów sople, nie strącaj ich patykami lub kamieniami. Poinformuj o nich osobę dor+osłą.

    WAŻNE TELEFONY: 999/ Pogotowie Ratunkowe, 998/ Straż Pożarna, 997/ Policja 112/ Ogólnopolski numer alarmowy 601 100 100/ Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR

Jeszcze raz Jasełka i wspólne kolędowanie – 8 stycznia grupa kolędnicza zaprezentowała Jasełka przed szerszą publicznością – na rodzinnym kolędowaniu zorganizowanym na sali wiejskiej w Starosiedlu. 18 stycznia grupa jedzie na przegląd grup jasełkowych do Krosna Odrzańskiego. Już trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
Przyjaciele pewnego ducha- Kto powiedział, że czytanie lektur musi być nudne? Klasa 5 miała okazję przekonać się, że czasem można zostać przyjacielem... prawdziwego ducha! Omawiając książkę „Duch starej kamienicy” uczniowie prześcigali się w pomysłach, jak można pomóc głównemu bohaterowi – duchowi Maćkowi – w walce z inwazją mrówek. Sposoby były najróżniejsze – od preparatów chemicznych przez słodkie pułapki aż do kołysanek, które miały uśpić mrówczą czujność. Dzieci zwróciły także uwagę, że duch Maciek nie dostał nigdy żadnego listu... Jeden plus jeden równa się dwa i tym sposobem listy z pomysłami, ale również pozdrowieniami i milionem różnych pytań (bo przecież nie codziennie ma się okazję zapytać o coś prawdziwego ducha), zostały zebrane i wysłane na adres podany na okładce książki. Nie minął nawet miesiąc, a tu niespodzianka! Duch Maciek odpisał! Dokładnie 3 stycznia 2017 roku klasa 5 otrzymała list! Podekscytowaniu i radości nie było końca. Oby tak dalej! Marta Tomczyk


Jasełka 22.XII. 2016r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie jasełkowe – wspaniale wprowadzili nas w nastrój Świat Bożego Narodzenia. Grypę jasełkową przygotowali ks.Józef Suchan oraz p.Edyta Hołownia. Następnie każda klasa zaśpiewała wybraną przez siebie kolędę.


Wigilie klasowe rodziny klasowe spotkały się przed świętami na wigiliach. Były kolędy, smaczne pierogi, krokiety, sałatki, opowieści o tradycjach rodzinnych. Miłe spotkania, inne niż na codziennych lekcjach czy przerwach na pewno na długo zostaną w naszej pamięci. :)
Rekolekcje Adwentowe 13 XII. 2016r. w naszej szkole odbyły się rekolekcje adwentowe, które poprowadził ks. Tomasz Pastuła - wikariusz z Kożuchowa. Dzieci miały możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz Eucharystii.
Szlachetna Paczka Nasza Szkoła oraz parafia Starosiedle wzięli w tym roku udział w akcji "Szlachetna paczka". W akcję włączyło się bardzo dużo ludzi. 10 XII oraz 12 XII zawieźliśmy rodzinie 4 skrzynki żywności, środków chemicznych , dwie nowe kołdry oraz poduszki, ubrania, lodówkę, kuchenkę gazową, sofę, mikrofalę, meblościankę. Dzieci, które były zawieść paczkę stwierdziły jednogłośnie, że warto pomagać, zwłaszcza gdy widzi się u tych, którym pomagamy radość, wzruszenie...
Światło Betlejemskie Uczniowie naszej szkoły przywieźli z Lubska Światło Betlejemskie do kościoła w Starosiedlu, które wierni mogli zabrać do swoich domów, by je postawić na stole wigilijnym.
Mikołaj w naszej Szkole
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje. Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty. Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…
I przybył …:)
Teatrzyk z Torunia
Projekt klasy V – Bałwan
Nie ma śniegu na dworze ale w naszej klasie stoi uśmiechnięty bałwan Olaf – chociaż miał więcej imion :). Okazało się że potrafimy współpracować i wspólnie się bawić.


Andrzejki klas IV – VI
24 listopada w naszej szkole odbył się magiczny wieczór pełen wróżb. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wróżbici przepowiadali przyszłość tę bliską i tę daleką za pomocą kart, andrzejkowych serc oraz różnego rodzaju losów. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką. Zabawa była udana. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…
Marsz Niepodległości – Święto 11 listopada w Naszej Szkole Dzień Niepodległości to ważne wydarzenie w kalendarium Publicznej Szkoły Podstawowej w Starosiedlu. W tym roku obchodzono go inaczej niż zwykle. Tradycyjnie już w gablotce szkolnej pojawiła się gazetka tematyczna, ale zamiast uroczystych apeli pokazaliśmy uczniom, jak inaczej możemy obchodzić ten istotny dzień w historii naszego kraju. Z inicjatywy Małgorzaty Barskiej oraz Anny Łazarewicz-Juszczyńskiej już dzień wcześniej uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali kotyliony i flagi. Starsze dzieci zaś w dniu 10.11. wzięły symbole narodowe w postaci szalików i opasek w barwach narodowych. Wszyscy zaopatrzeni byli w znicze. Klasa VI miała na twarzach wymalowane flagi. Tak przygotowani, przy wtórze polskich utworów patriotycznych, udaliśmy się na marsz niepodległościowy do Gębic – miejsca pamięci narodowej. Pod pomnikiem ofiar obozu zapaliliśmy znicze, odśpiewaliśmy hymn, przypomnieliśmy sobie historię odzyskiwania wolności przez Polskę. Nasza placówka dba o to, by dzieci znały historię i ją szanowały.


Zumba 17 października 2016 roku w szkole odbyły się w naszej szkole warsztaty sportowo językowe zorganizowane przez p.Anię Łazarewicz-Juszczyńska, które pokazały uczniom jak można uczyć się języka niemieckiego w sposób przyjemny. Wykorzystujmy nasze atuty geograficzne i uczmy się w sposób naturalny, kontaktując się z ludźmi, którzy używają języka jako swojego ojczystego. Zajęcia podobały się uczniom, również podrywały do ruchu nauczycieli. Serdecznie dziękujemy p.Janie Döbler za przyjęcie zaproszenia i wizytę pełną dzikich pląsów, wesołych tanów w rytm tanecznej muzyki w naszej szkole.
https://www.facebook.com/InstructorJayDi/posts/1240595972630056?pnref=story


Bal Wszystkich Świętych
Zbiórka zużytych telefonów - W szkole organizowana jest kolejna akcja, tym razem proekologiczna - Zbieramy zużyte i uszkodzone telefony, które zostaną przekazane do ekologicznego recyklingu. Przypominamy, że takie telefony zawierają metale ciężki i są zagrożeniem dla środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby. Organizatorem akcji jest Samorząd Szkolny pod opieką pomysłodawczyni pani Anny Łazarewicz- Juszczyńskiej.
10.10. 2016r klasa II i III była na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym Koziołek Suchodołek w nowej zagrodzie w miejscowości Suchoduł. Gospodyni przygotowała dla dzieci liczne atrakcje. Samodzielnie robiliśmy masło, braliśmy udział w konkursach na najładniejszą samodzielnie zrobioną kanapkę, odgadywaliśmy nazwy warzyw, po każdym konkursie były nagrody. Pani Teresa pokazała nam swoje gospodarstwo, widzieliśmy kozy, dzikie świnie, mogliśmy pogłaskać chomiki, króliki szynszyle. Po zabawie na placu zabaw gospodyni poczęstowała nas pysną zupą pomidorową.Na koniec wycieczki każdy dostał  prezent. To była bardzo pouczająca wycieczka. Dziękujemy. Uczniowiekl.II


Dnia 18.09.2016r. wybraliśmy się z naszą panią Anią Łazarewicz- Juszczyńską do parku linowego. Była to nagroda za najwyższą średnią klasową w ubiegłym roku szkolnym. Około godziny 11.00 spotkaliśmy się pod szkołą i wyruszyliśmy. Na miejscu przeszliśmy specjalne szkolenie a następnie wybraliśmy trasę, po ktòrej chcieliśmy przejść. Do wyboru były trzy poziomy: łatwy- Tarzan, średni- Zielony i trudny- Niebieski. Na początku większość klasy wybrała trasę Zieloną, a potem kilka osób poszło na poziom Niebieski a reszta na Tarzana. Po miło spędzonym czasie zrobiliśmy się głodni i poszliśmy coś zjeść. Kiedy wszyscy się najedli z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domów. Mam nadzieję, że i w tym roku szkolnym uda nam się wygrać i będziemy mieli najwyższą średnią w szkole. I znowu pojedziemy na taką fajną wycieczkę.
Sandra Aleksandrowicz kl.VI
Greenpeace – Moja Szkoła Świeci Słońcem Szkoła Podstawowa w Starosiedlu, obok innych szkół w gminie Gubin i Brody, uczestniczyła w projekcie montażu ogniw fotowolkaicznych dostarczających energii. Nasze szkoły świecą słońcem" - to hasło happeningu zorganizowanego w Brodach. Ponad 500 uczniów z obu gmin utworzyło kształt słońca. W ten sposób wspólnie z Greenpeace Polska świętowali to, że szkoły też mogą świecić przykładem i korzystać z odnawialnych źródeł energii. fotki
Uroczystości w Gębicach - Dnia 24 września 2016 pod pomnikiem w Gębicach upamiętniono 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego i uroczyście wprowadzono jego relikwie do kościoła parafialnego w Starosiedlu. W uroczystości obok uczniów naszej szkoły wzięli udział znamienici goście – biskup Paweł Socha, wójt gminy Gubin pan Zbigniew Barski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy najbliższej okolicy i przybyli na tę uroczystość goście.
Uczniowie naszej szkoły we wrześniu poznali historię ojca Maksymiliana oraz mieli za zadanie wykonać portret świętego, wystawa prac była możliwa do obejrzenia w szkole oraz kościele.
Pomagamy zwierzętom - 21 września 2016 naszą szkołę pani Agnieszka Maternik, która od lat zajmuje się w Gubinie i okolicach porzuconymi i maltretowanymi zwierzętami. Celem tej wizyty było odebranie żywności oraz innych akcesoriów dla potrzebujących zwierząt. Inicjatorką bardzo udanej akcji była wraz z Samorządem Szkolnym pani Anna Łazarewicz- Juszczyńska.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 We czwartek, 1 września jak co roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Anna Przyborska serdecznie przywitała zebranych gości – dzieci, rodziców i nauczycieli. Przedstawiła plan pracy szkoły życząc wszystkim samych sukcesów w nowym roku szkolnym.